CIFF – Shanghai, more than a 4-day event

With a good reputation both at home and abroad, the 44th China International Furniture Fair (CIFF) was held at the National Exhibition & Convention Center, Hongqiao, Shanghai during September 7-10, 2019. With the theme of “A Paradigm for Global Living”, the legendary show attracted over 1,500 exhibitors and thousands of famous brands. Turkey was one of the most eye-catching national exhibitors displaying a broad range of products.

 

Making China’s “Design” more attractive and more reliable was the initial intent and ideal that CIFF has always insisted on. To emphasize it more, CIFF made great efforts to build Hall 4.1 into “Contemporary Design Hall”, brought together excellent design brands in modern design and independent design in the home furniture industry, and joined hands with EAST Design Show and Design Dream Show (DDS) to lead the Chinese design trend. It is worth mentioning that the well-known domestic furniture brands CAMERICH and HC28 had bought booths of more than 1000 square meters in the design hall, and exhibited their new products along with many other design studios.

 

Showcasing a broad range of furniture and interior decoration items the show was held successfully and attracted a huge buyers inflow to Hongqiao in Shanghai.

 

Founded in 1998, China International Furniture Fair (Guangzhou/Shanghai) (“CIFF”) has been successfully held for 44 sessions. Starting from September 2015, it takes place annually in Pazhou, Guangzhou in March and in Hongqiao, Shanghai in September, radiating into the Pearl River Delta and the Yangtze River Delta, the two most dynamic commercial centers in China. CIFF covers the entire industry chain including home furniture, homedecor & hometextiles, outdoor & leisure, office furniture, commercial furniture, hotel furniture and furniture machinery & raw materials. The spring and autumn session host over 6000 brands from China and abroad, gathering over 340,000 professional visitors in total. CIFF generates the world’s most preferred one-stop trading platform for product launch, domestic sales and export trade in the home furnishing industry.

 

CIFF(Shanghai) hosted nearly 150,000 importers/exporters, dealers, retailers, brand chain stores, designers, architects, real estate developers and other professional audiences from around 200 countries and regions.

 

Over the past twenty-one years, CIFF has adhered to the mandate of “prioritizing exhibitors and visitors”. As an integrated functional platform of channel maintenance, trend release, industry exchange and trade facilitation, CIFF brings more and more value to the industry and enterprises.

 

 

CIFF – Şangay, 4 günlük bir etkinlikten de öte!

Yurt içinde ve yurt dışında büyük bir üne sahip olan 44. China International Furniture Fair (CIFF), 7-10 Eylül 2019 tarihlerinde Şangay’da Hongqiao’da bulunan National Exhibition & Convention Center’de yapıldı. “Küresel Yaşam İçin Bir Paradigma” teması ile yapılan efsanevi etkinlik 1.500’den fazla katılımcı ve binlerce meşhur markayı ağırladı. Fuarda Türkiye göze çarpan milli katılımcılar arasında olup geniş bir ürün gamı sergiledi.

 

Çin’in “Tasarım” gücünü daha cazibeli ve daha güvenilir yapma konusunu kendine ideal ve hedef etmiş olan CIFF her zaman bu konuda ısrarlı olmaya devam ediyor. Bu yıl da bu iddiasını daha güçlendirmek için 4.1 holünü “Çağdaş Tasarım Holü” yaparak birçok ünlü markayı bu alanda topladı ve bu konuda EAST Design Show ile Design Dream Show (DDS) etkinlikleri ile güç birliği yaparak Çin tasarım trendlerine yön verdi. Bu alanda Camerich ve HC28 gibi önde gelen isimlerin 1000 metrekareden daha büyük alanda şov yapmaları dikkat çekti. Onların yanısıra birçok meşhur tasarım stüdyoları da son ürünleri ile görücüye çıktılar.

 

Mobilya ve iç dekorasyon alanında çok büyük bir ürün yelpazesiyle bu yılki şovunu yapan CIFF’e adeta alıcı akını gözlendi.

 

1998 yılında kurulan CIFF bugüne kadar 44 etkinliği büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. 2015 yılından itibaren fuar Mart aylarında Guangzhou şehrinde, Eylül ayında da Şangay’da yapılıyor. CIFF fuarı ev mobilyası, ofis mobilyası, ev dekoru, ev tekstili, dış mekan ve eğlence mekan dekorasyonları, ticari mobilya, yan sanayi gibi mobilya ve iç dekorasyonun bütün kollarını kapsıyor.

 

Bir cevap yazın